A cikkem tartalma:
Majd én hozom a téglát!
Anyag nélkül nem megy, ez már sokszor kiderült. Láttuk a Trainspottingban, a Félelem és Reszketés Las Vegasban és a Betépve című filmekben is. Ugyanez igaz az építkezésekre, de itt nem (csak) drogokra lesz szükség, hanem mindenféle redvás, dzsuvás koszmányos építőanyagokra is.
A projektjeim során nagyon gyakran felmerül az ötlet, hogy a Megrendelő saját forrásaiból biztosítja az anyagokat az építkezéséhez. Ennek a megoldásnak vannak előnyei és hátrányai is. Természetesen az ellenkezője is előferdül: a Megrendelő még a burkolólapokat sem szívesen választja ki, hadd bíbelődjön a belsőépítész velük. Ezt a cikket azért írom, hogy segítsek már az építkezésed elején eldönteni, hogy melyik utat válaszd. Szóval mielőtt elindulsz a Teszkós szatyorral 28 m3 betonért, érdemes lehet elolvasnod a cikket!
Építőanyag – munkadíj aránya szakmákra cincálva
Gondos és mindenre kiterjedő kutatásaim alapján (meglestem a korábbi projekteknél és átlagot számoltam) az jött ki, hogy az építőiparban nagyságrendileg 50-50 %-ban oszlik meg az anyagdíj és munkadíj aránya. Ez természetesen egy durva ökölszabály, ami szakmánként azért rendesen ingadozik. Ezek a számok csak nagyságrendi számok, légyszi ne használd másra őket, csak nagyságrendi becslésre!
Szerkezetépítés
Nagyságrendileg 55% az anyagköltség, és 45 % a munkadíj aránya. Szóval ha van egy 100.000.000 Ft-os szerkezetépítésed, akkor 55 millió lesz az anyag, 45 millió a munkadíj. A szerkezetkész állapot ezt jelenti: kész a tető, de a külső nyílászárók nem kerülnek még be.
Nyílászárók beépítése
Ez a tétel nagyon függ a nyílászárók minőségétől, de nagy vonalakban így szokott történni: 85-90 % az anyagár, és 10-15 % a munkadíj aránya.
Gépészeti kivitelezés
Ugyancsak nagyon függ a beépített anyagoktól, de nagyságrendileg így számolj: 65 % az anyagár, 35 % a munkadíj aránya. A gépészeknél baromi drágák az anyagok (pl.: hőszivattyú, klíma, hővisszanyerős szellőző)
Villanyszerelés
Itt vigyázz, nem számolok a csillárokkal, meg a mindenféle beépített eszközökkel (ezek nagyon el tudják vinni a büdzsét): 45 % az anyagár, 55 % a munkadíj aránya.
Megrendelés előtti alkudozás
Nem tudom elégszer beleüvölteni az éterbe, hogy bármilyen munkáról, anyagról van szó, mindig (de kajak mindig) a szerződés kötés előtt egyezkedjetek meg a számokkal kapcsolatban! Alapszabály, hogy a szerződés megkötése előtt te vagy nyerő helyzetben. A szerződéskötés után a cukiskodás és a kedvesség eltűnik, és hirtelen egy B kategóriás csicskadvánnyá minősül az alkupozíciód… Itt halkan megjegyzem, hogy amit nem írtok le, az elszáll, mint fing a szélben.
A legjobb, ha mindenre kitérő részletes árazott költségvetés alapján számoltok el egymással, nem szalvétára firkantott becsszóra úgyleszfőnök (100%-ban nem lesz úgy, főnök) ígéretek alapján.
Ha ilyen költségvetésre van szükséged, akkor szívesen segítek ezzel a szolgáltatásommal.
Mi van, ha te szerzed be az építőanyagokat?
Az első és legfontosabb dolog, hogy tengernyi kínt és szopást veszel a hátadra, de cserében pénzt nyerhetsz. Ezekre készülj:
- lépésről lépésre (kényszerből) meg fogod tanulni az összes anyag (és helyettesítő anyag) funkcióját, csomagolási méretét, súlyát, és azt, hogy kurvára nincsenek raktáron.
- le fogod magad cummantani a fuvarszervezéssel
- folyamatos konfliktushelyzetet fog okozni az akadozó anyagellátás a kivitelezővel
- a kivitelező az anyagokra nem fog vigyázni, hiszen az nem az ő tulajdona (esőben kinnfelejtett gipszkartonok, ellopott cement (igen, a kivitelező fogja ellopni), stb…)
- a megmaradt (túlrendelt ) anyagokkal meg kell szenvedned: eladod, elásod, kidobod…
- nagyon nehéz meghatározni, hogy meddig számít valami anyagnak és honnan számít munkának (pl.: zsaluzási anyagokhoz csavarok, ankerek, menetes szárak)
- ha ügyes vagy, akkor nyerni lehet az ügyön, nem is keveset: a tüzépen nyersz egy kivitelezői kedvezményt (kb. 15%). Általában a kivitelezők az anyagokra is haszonkulcsot raknak. Ez is a te zsebedben marad (10-20% kivitelezőtől függően)
- tutira az az építőanyag kerül beépítésre, amit kivitetsz: ha minden jól megy, akkor a terveiden is hasonló anyagok szerepelnek
- valami tuti kimarad: egy marék szeg, a ragasztó az XPS mögül, meg az Istentudjami… Ezek a tételek lesben állnak, és arra várnak, hogy leejtsd a szappant.
És akkor mi van, ha a kivitelező hozza az építőanyagokat?
Na ez a kényelmes, hátradőlős, sz@rok rája megoldás, de:
- a kivitelező trükközni fog az anyagminőségekkel (tisztelet a kivételnek!!!). Tuti megpróbál gyengébb anyagokat beépíteni, és ha nem vagy résen, akkor észre sem veszed (erre is van szolgáltatásom!) az átbaszódást, csak évek múltán. A trükközés miatt szinte biztos, hogy kitanulod az építőanyagok összes csínját-bínját
- a kedves kivitelező a mennyiségekkel is megpróbál majd finoman átb@szni (elég oda kisebb átfedés, vékonyabb vas, stb…). Megint csak tisztelet a kivételnek!
- a kivitelező rafkózhat az anyagbeszerzések időpontjával, így tussolva el a lemaradását (‘háde nem volt málter az egész kontinesen, Főnök!)
- nem kell pöcsölnöd a megmaradt anyagokkal, de nagy eséllyel nem maradnak pótcserepeid sem
- nem kell foglalkoznod a kiszállítás aranyér kellemességű feladataival
- a kivitelező nem lopja el az anyagokat, hiszen az övé (majd más).
Építőanyag, amit semmiféleképpen se te szerezz be!!!
Van pár olyan építőanyag, amit baromira rizikós beszerezni. Ezeket a tételeket csak nagy körültekintéssel intézzed, különben piszkosul megütheted a bokádat:
Beton: a beton rendelése a legrizikósabb az összes építőanyag közül. Képzeld el azt a szituációt, hogy megegyeztek a kivitelezővel, hogy te intézed az összes betonrendelést. Meg is egyeztek abban, hogy hétfőn 10 órára készül el a vasalat és a zsaluzat, erre az időpontra jöhet a beton. Meg is rendeled a cuccost, az üzem vissza is igazolja a rendelésedet. Hétfő 9.00-kor hív az üzem, hogy elromlott a keverő, aznapra ne is számíts betonra. A kivitelező pedig ott van 6 emberrel, hogy öntsék a betont, ami nincs ott. A kivitelező jogosan fog állásidőt (egy főre a napidíj minimum 30.000 Ft) követelni rajtad, amit te már nem tudsz az üzem felé elszámolni… Sokkal durvább a szitu, ha a beton megjön, és a kivitelező nincs ott: egy kocsi beton nettó 2-300.000 Ft minőségtől függően.
A beton esetében a mennyiség kiszámítása is nagyon fontos: nem úgy működik, mint a gipszkartonozás, hogy holnap majd folytatjuk. Nagyon sok olyan szerkezet van, amit egybe kell betonozni.
Építőanyag, amit mindenféleképpen te vegyél meg!
Van pár olyan építőanyag tétel, amit ha a kivitelezőre bízol, akkor tutira elveszel a felületesség mocsarában:
- burkolóanyagok: a pontos típust és beszerzési forrást add meg a mukinak, de a mennyiséget inkább ne! Azt is érdemes kikötni, hogy minden burkolóanyagból pár m2-el többre lesz szükséged, ez pótlásnak maradjon meg a nehezebb időkre
- beltéri ajtók: ha nem határozod meg a pontos típust és beszerzési forrást, akkor nagy eséllyel a legolcsóbb, leggagyibb ajtók fognak bekerülni! Nagyon fontos, hogy a nyitásirányokat is add meg időben, ne akkor, amikor már bekerültek a helyükre!
- kültéri nyílászárók és árnyékolók: annyi paraméter van, amin spórolni lehet, hogy valamelyik taposóaknába nagy eséllyel belelépsz. Inkább te szervezzed…
Tapasztalataim az eddigi projektjeim alapján
Azok a megrendelők, akik maguknak szerzik be az építőanyagokat hamarabb halnak meg. A viccet félretéve: nagyobb az esély a kopaszodásra, őszülésre, párkapcsolatok megromlására, ha az építés amúgy is nagy nyűgje mellé az anyagbeszerzést is bevállaljuk.
Általában azoknak a népeknek ajánlom, hogy szerezzék be az építőanyagokat, akiknek már van építőiparos tapasztalatuk, napi szinten ki tudnak járni az építkezésre, és hajósodrony idegeik vannak. Sajnos a mai rózsás gazdasági helyzetünkben (hogy a medve öleljen meg, Viktor!) rengetegen nem tehetik meg, hogy átadják az anyagrendelést a kivitelezőnek. Ők kényszerpályán vannak, de a cikket végig olvasva talán fel tudnak készülni a kivitelezők ganajságaira…
Ja, ha nagyon uncsizol, less meg a Youtube-on (benne voltam a TV-ben!!!)!
Levi