A cikkem tartalma:
Lapostető vagy magastető?
Ez a kérdés bizony sok-sok embernek átmozgatja a fantáziáját. A tető bizony a házikónk egyik, de az is lehet, hogy talán a leghangsúlyosabb eleme. Ezen egyszerű állítás megköveteli a következőt tőlünk: ne csesszük el! Na tessék, ezzel sokat nem haladtunk előre, de mindennek eljön az ideje, szóval tessék!
Mire jó a tető?
Jön a sok építő, építész, meg a hozzáértő fanatikus, és rávágja: arra, hogy a csapadékot elvezesse a házikótól. És jövök én, és azt mondom, hogy még bizony sok-sok minden másra is:
- az első és legfontosabb tényleg a csapadék elvezetése
- dizájn elemnek sem utolsó
- rá lehet pakolni a napelemet, napkollektort
- bizony napozni, nudizni, csóréskodni is lehet rajta, mert jó magasan van, nem vetül rá árnyék, és nem lát az a baromi jó csaj az utcában (szerencsére, mert újra le kéne fogyni)
- vízgyűjtő… hegytetőn, ahol a kútfúrás drágább, mint Rogán Anti fuvarozása
- árnyékot ad, ha pont arra vágynánk
- eltakarhat a kíváncsi pillantások elől
És itt jön az eldöntendő kérdés: ezekben a feladatokban mi jön ki nyertesen? A lapos- vagy a magastető? A válasz egy kissé összetett: Érdemes fontossági sorrendet kialakítani. Szépen fel fogom sorolni mindkettő előnyeit és hátrányait, így könnyebb lehet a döntés. Természetesen a pénz sem utolsó, megpróbálom azt is beleolvasztani az összehasonlításba. Induljon a harc!
Magastető
Ez egy teljesen tradicionális forma. Évezredekkel ezelőtt rájöttek a csízióra az őseink, és általában amire ilyen régen rájönnek és azóta sem változik túl nagyot, na az nemszar. Miért is jó nekünk a magastető? Szépen levezeti a vizet, ráadásul pont oda, ahova szeretnénk: a csatornába. A csatornából a vizet tessék csak jól elvezetni a háztól, ez mindkét tetőformára igaz! Jó a formája, de cserébe sétafikáni nem lehet rajta, hacsak nem akarunk leesni.
Lássuk az előnyeit:
- vízelvezetésben ő a király. És ez általában a legfontosabb: ez a tető legfontosabb feladata, és ezt a magastető tudja a legjobban.
- lehet irtó gáz és baromi jó kis magastetőket építeni. Itt bizony az ízlésünkre is szükség lesz, meg egy jó tervezőre.
- ezekre lehet a legjobban felszerelni a napkollektorokat és a napelemeket. Ha megújuló energiában gondolkodunk (úgyis fogunk), akkor szükségünk lesz nyugati irányba lejtő tetőre. 35-40 fok lesz az ideális, és ezt pont a magastető tudja a legjobban. Csak nehogy abba a hibába essünk, hogy magastetőt építünk, de ne legyen nyugati tájolású része! Tervezéskor figyeljünk oda, ez fontos részlet lehet.
- nincs szükség drága födémre. Itt bizony szóba jöhet egy egyszerű fa födém, vagy akár egy E gerendás rendszerű födém.
- hosszú évtizedekre megoldódnak a tető gondjaik vele
- Magyarországon sok-sok jó és még több rossz ács van. Ezeknek a népeknek a kisujjukban van a magastető összes fortélya. Valószínű, hogy nem lesznek megoldhatatlan gondjaink.
- viszonylag kevés bádogos munkát igényel. Minél egyszerűbb a tetőnk kinézete, annál egyszerűbb a bádogozás. A kutyaólak, kiugrások rendesen megdobják a költségvetést.
- az ár! Ha nem egy bonyolult formát találtunk ki, és a hajlásszög is normális (25-45 fok), akkor szépen kijövünk a pénzünkből
- egy és többszintes házon is jól mutat.
És a hátrányok:
- uncsi, mindenkinek ez van. Ez nem véletlen, ár-értékben ez a bajnok.
- nem járható… legalábbis épelméjű embereknek. Az ácsok nem tartoznak az épelméjűek közé.
- nagyon egyszerűen tudunk baromi rusnya megoldásokat létrehozni (piros bádog, trapézlemez, lindab szendvicspanel és társai)
- ha rossz anyagokat veszünk, hamar megjárjuk. Értem ezalatt a full vizes szarufákat, a lepattogós mázas cserepeket, de akár ide rakhatjuk a flexxel vágott bádogokat is)
- ha magunk építjük, tuti elcsesszük
- baromi magas, az építmény magasság számításakor okoskodni kell vele.
- minél bonyolultabb, annál biztosabb, hogy ázni fog 🙂
- a faszerkezet nedvességre erősen érzékeny
- javítása bonyolult
- zöldtetőt nehéz telepíteni rá, karbantartani meg lehetetlen
Összefoglalva:
Ez a biztonsági játékosok tetője. Lehet szép és rút is, ez rajtunk és az ízlésünkön múlik. Árban ez lesz az olcsóbb megoldás, bármennyire is egyszerűnek tűnik a lapostető.
Lapostető
Eljött a modern, újszerű formák ideje, és ez a tetőépítéseken is látszik. Az új házak jelentős része lapostetővel készül (szerintem legalább 25%), ami mutatja, hogy van jogosultsága a technológiának. Ezzel a tetőformával egy picit beintünk a józan észnek, és megpróbálunk a fizika és a természet ereje ellen dolgozni. Az eredmény felemás. Mondom, hogy miért: a tető egyik legfontosabb feladata, hogy gyorsan letirhítsa a vizet a fejünk felől. A kulcsszó most a gyorsan. Minél meredekebb a tetőnk hajlásszöge, annál gyorsabban lefolyik a víz róla. Ha teljesen síkra csináljuk, akkor képes egész évszakokat ott időzni. Minél többet időzik a tetőnkön a csapadék, annál tutibb, hogy szétnéz maga körül, hogy hol is tudna még bekukucskálni a házunkba. Megfagy, kiolvad, repeszt, áztat, rothaszt, és még sok más hasnlóan kellemetlen dolgot csinál. Erre jövünk mi, és azt mondjuk, hogy legyőzzük ezt a sok kellemetlenséget a modern építőanyagok erejével. A vízszigetelés gyártók szépen döngetik a mellkasukat, hogy ilyen meg olyan profi rendszerük van. Ez vagy igaz, vagy nem. Ha nem, akkor tuti későn fogunk rájönni.
Előnyei:
- ha jól van megálmodva, akkor pont olyan jól elvezeti a vizet, mint a magastető
- építészeti szabadságot kapunk, ami manapság szinte bármennyit megér
- ha járhatóra csináljuk, akkor meg is kapjuk a házunk legszebb teraszát, kilátóját, tulajdonképpen a díszét
- kapunk egy helyet, ahol csak mi lehetünk. Itt aztán mindent lehet: kufirc, nudi, bármi.
- nincs faszerkezet, nincs ami szétrothadjon
- lehet zöldtetőnk!!! Ez jót tesz a klímának, de rettenetesen drága és munkaigényes. Arról nem is beszélve, hogy ha elromlik, rá nem jövünk, hogy hol a baj.
- nyerünk az építménymagasságon
Hátrányai:
- drágább megépíteni, mint egy magastetőt
- sokkal több mindenre kell figyelni a megépítésekor, sokkal könnyebb hibázni
- nem mutat jól egyszintes házon, mindenféleképpen meg kell törni a garázshatást. Ha csak simán egy szintben gondolkodunk, akkor lapostetővel rusnya lesz.
- nehéz járhatóvá tenni
- a födém is patent kell legyen, ami fogadja a lapostetőt
- nehezen jövünk rá, hogy honnan ázik
- könnyebb tönkretenni, mivel könnyen hozzáférhetünk
- balesetveszélyes: a gyerekek automatikusan felmennek, és leesnek (én is estem már le ilyen tetőről kölökkoromban)
- nehéz tetőtúlnyúlást csinálni, a födémből kell bonyolult úton megcsinálni, konzolosan. Ha nincs tetőtúlnyúlás, akkor oldalról ázni fognak a falink, és baromi bután is néz ki… Bádoggal szoktak egy max. 5 cm peremet kialakítani, de az semmi a bevett 80-90 cm ereszekhez képest.
- a tetőtúlnyúlást bezony hőszigetelni is kell. Ha vastagon becsomagoljuk, akkor ormótlanul vastag szerkezetet kapunk. Ha nem hőszigetelünk, akkor penészes falak lesznek a jutalmunk.
- sok-sok bádogozásra lesz szükségünk. Ott, ahol a bádog találkozik a tetőszigeteléssel, gondok alakulhatnak ki.
Összefoglalás:
Akkor most mit is válasszunk? A döntés szabad! Akik szeretik a kihívást, és picit jobban el vannak anyagilag és fantáziával eresztve, azok válasszák amelyik tetszik (én ebbe a kategóriába tartozom az anyagiakat és a fantáziát leszámítva, és lapostetőm lett :-)). Akik anyagilag szerényebben állnak, azoknak a biztosabb, bejáratottabb megoldást, a magastetőt ajánlom. Szakember inkább a magastetőkhöz adott hazánkban, nehéz jó lapostetős szakit találni. Röviden így foglalnám össze: a lapostető nagyobb kreativitást és tervezési szabadságot ad drágábban, mint a magastető. A magastető a bevált, hagyományos, olcsóbb technológia tervezési megkötésekkel, és könyebb kivitelezéssel. Én lapostetőt építettem monolit födémmel, 1 m-es tetőtúlnyúlással, helységenként változó belmagasságokkal. Ez drága receptnek bizonyult, ma már lehet egy olcsóbb megoldást választanék.
Nincs más hátra, mint előre! Építsünk tetőt, és nézzük, ahogy befolyik a víz a lakásba!
Levi