Gázkazán: előszó

Magyarországon egyenlőre a legelterjedtebb fűtés forma a gázfűtés. Ebben a cikkben kivesézzük, hogy miért a gázkazán terjedt el a legjobban, hogy miként is épül fel egy ilyen gázkazánnal működő rendszer, és milyen költségekre is számíthatunk a kiépítése során?!

Elterjedése

Személyes megítélésem szerint Magyarországon mindig fűtés trendek határozták meg, hogy milyen fűtést alkalmazunk. Volt már szenes korszak, volt fűtőolajos korszak, most épp a gázos korszak vége fele topogunk a képzeletbeli idősíkunkban. Ezeket az időszakokat az állambácsi ügyes rendeletekkel, és az alapanyagok árának manipulálásával szabályozza. Sajnos még ma is ezt teszi, hogy rothadjon meg az összes befőttje: kereszteshadjáratot indított a megújuló energiák ellen, így mesterségesen visszafogva azt az átalakulási folyamatot, amit amúgy a piac magától végrehajtana. Na nem azért vagyunk itt, hogy ezen keseregjünk, de azért Orbán bekaphatná…

Szóval a gáz ára egészen olcsónak számít ahhoz képest, hogy lassacskán (40-50-60 év) elfogy. Így a ráépülő gépészeti iparág is virágzik, és komótosan, de fejleszt. Ennek a fejlesztésnek a kondenzációs gázkazán az egyik terméke. Lássuk, hogy mit is tud…

Csinos Vaillant

Egy érdekes ajánlat

Ha a ezt a cikket és a blogomat olvasgatod (vigyázz, éles az elmém), akkor nagy rá az esély, hogy építkezel. Ha pedig építkezel, akkor pont kapóra jöhet a projektmenedzseri szolgáltatásom.

Ha csak jó tanácsra, vagy építőmérnöki szakvéleményre van szükséged, akkor pedig ezt az oldalamat ajánlom: építőmérnöki szaktanácsadás (személyes és online)!

Kondenzációs gázkazán

Ez egy mezei gázkazán, ami plusz energiát nyer azzal, hogy a füstjéből plusz energiát nyer ki azzal, hogy a gőzét lecsapatja a kazánon belül. Jönnek itt a humbugokkal, hogy 110% meg 106%-os hatásfoka van, de szerintem annyival beérhetjük, hogy 1 m3 gázból 10-15-20%-al több energiát nyer ki, mint egy sima gázkazán (márkától, típustól függően). Persze semmi sincs ingyen, főként nem az építőipar, így drágább, mint a sima gázkazán. Ja, és kötelező ezt a fajtát venni, a választás joga itt is elesett. Sima gázkazánt beépíteni már nem is tudunk, max. ha használtan vennénk, és maszekba építenénk be (nagyon nem ajánlom). Ez így negatívan hangzik visszaolvasva, de a technológia amúgy nem rossz. A gyakorlatban egy csendes, kényelmes, üzembiztos megoldásról van szó, ami árban a mai napig az egyik legjobb választás.

Gázkazános fűtés kiépítése

Ezeket a rendszereket a gépészek jó ideje építik, javítják, használják. Ez azért jó hír, mert talán az új rendszerünk kiépítése során már tapasztalt, bejáratott szakembert fogunk még vakon is találni… Ha mégis eltosznánk valahogy a kiépítést, akkor viszonylag könnyen új szakembert találunk, aki ugyancsak kis eséllyel fogja eltoszni a munkát. Na lássuk, hogy mit is szokás eltoszni:

  • kell egy kombi/fűtő (a tervező mondja meg) kondenzációs gázkazán, aminek a teljesítményét gépész számolja ki, a ház terveit figyelembe véve. Manapság szinte akármit építünk, 24 kW-os gázkazán jön ki a a számítások során, amit nem teljesen értek… a kombi azt jelenti, hogy nem csak fűt, hanem használati meleg vizet is előállít (úgynevezett HMV – hideg meleg víz)
  • kell egy kondenzációs kazánhoz való kémény (a kazán típusához igazított)
  • kell egy HMV tartály, a család méretéhez igazítva. Ez azt jelenti, hogy 2 fős pár ellehet egy 150 l -es tartállyal, de egy 4 fős családnak már dukál a 2-300l-es. Amúgy van, ahol ezt a megoldást kihagyják, és átfolyósra tervezik a rendszert. Én már laktam ilyen házban, és nem volt kényelmes: csak percek múlva jött a meleg víz, addig meg dideregtünk a zuhanyban… Ha meg a kazán  áramlásérzékelője rakoncátlankodni kezd, akkor jönnek a forrázós, lefagyasztós sztorik váltakozva. Érdemes lehet olyat venni, amire később napkollektort is csatlakozhatunk, ha ránk jön
  • kell egy termosztát, amivel megvezéreljük az egész rendszert (lehet ám időjárás figyelembe vevő is)
  • jöhetnek a hőleadók (radiátor, padlófűtés), ami bizony alacsony hőmérsékletre legyen tervezve. Erre azért van szükség, mert a rendszer velejárója, hogy minél alacsonyabb hőfokon működtetjük, annál takarékosabb a rendszer, annál jobban megy a kondenzáció
  • meleg víz előkeringető rendszer: ez egy plusz cső és szivattyú kombinációja, és hatására egyből a csapoknál lesz a meleg víz. Időzítővel beállítva keveri a vizet a csapokhoz. Ez a funkció sohasem térül meg, de marhára kényelmes. Árban pedig nem túl vészes… Ha nem érezzük hiányát, akkor elhagyható
Termosztát

Környezetvédelem

Az egyik legrosszabb technológia környezetvédelmi szempontból. Ezen nincs mit szépíteni, így van. Felszabadítjuk az évmilliónyi idő alatt elraktározott CO2-t a föld alól, így frankó kis üvegházhatást generálva magunk körül. Unokáink nem lesznek büszkék ránk emiatt a fűtési technika miatt, de nyugtasson a tudat, hogy az elektromossággal üzemeltetett hőszivattyúk is atomenergiával, szénenergiával és ugyanúgy földgáz égetéséből nyert energiával működnek nagyrészt. A megújuló energia sajnos mintha nem is létezne kicsiny országunkban.

Bármerről is nézzük, csak pofozzuk a sz@rt, és erről a trágya kormányunk tehet… A társadalom agyilag már szintet lépett, várná a tiszta energiát (akkor én sem írnék erről írnék cikket), de az irányító kéz visszafele mutat az őskorba… kár érte. Így viszont azt kell mondjam, hogy szinte mindegy, hogy mivel fűtünk (fát kivéve), jó eséllyel ugyanoda lyukadunk ki környezetvédelmi szempontból. És kár is azt nézni, hogy telepítek majd napelemet és annak az áramával fűtök majd, mert napelemet így is úgyis telepíthetünk, fűtéstől függetlenül.

Árak

Lássuk a fenti alkotóelemek nagyságrendi árait:

  • kombi kondenzációs gázkazán: egy gagyi kb. 250.000 Ft- tól indul, a profibbak olyan 450.000 Ft környékén tanyáznak. Valamilyen érthetetlen ok miatt szinte akármilyen teljesítményűt veszünk, ugyanannyiba kerül.
  • kondenzációs kémény: 50.000 Ft-tól indulnak, és mint írtam, gázkazánhoz kell venni (típushoz, vazze). Léteznek univerzális megoldások is, érdemes úgy választani kazánt, hogy univerzális kéménnyel lehessen használni
  • HMV tartály: minél több víz fér bele, annál drágább. A 150 literes példányok 140.000 Ft környékén, a 200 literes darabok 165.000 Ft áron tanyáznak (Hajdu)
  • termosztát: na itt nagy a szórás, mert a plusz funkciókkal együtt növekszik az ár. Általában 30.000 Ft körül már jót kapni. Persze, ha Wifis, színes kijelzős, csudaokos kütyüre fáj a fogunk, akkor jöhet a pénz dögivel (azért kérdezzük meg, hogy együttműködik-e a kinézett gázkazánnal). Én megvettem egy csudajó termosztátot, egyszer beállítottam, azóta díszíti a falat
  • radiátorok: anyagtól, formától és teljesítménytől függ az ár. Az alu radiátorokat lehet tagokból összeépíteni, az acél radiátorok általában egybe vannak gyártva. Az alu persze drágább, de hosszabb élettartammal kecsegtet, és ha lepattintjuk a festéket róla, akkor sem rohad. Az aluból egy tag kb. 4000 Ft, így egy méteres radiátor kb. 50.000 Ft, míg ugyanez acélból 12.000 Ft környékén megvan. Egyszerűen sokkal olcsóbb az acél, így azt ajánlom.

Az üzemeltetési költségek

Egy új, modern kondenzációs gázkazán viszonylag olcsón kifűthet egy házat. Viszonylag olcsón? Lássuk a piszkos pénzügyeket a saját példámon keresztül: nettó 140 m2-es házikóm van, 38 cm porotherm K téglával, 8 cm dryvit szigeteléssel. Ariston, középkategóriás kondenzációs gázkazánom van, és egy év alatt 1300 m3 gázt pörköltem el. Ebben benne foglaltatik a fűtés, a meleg víz, és a gázos főzőlap (szeretünk és tudunk is főzni). 1300 m3 gáz ára manapság 116 Ft/m3 árral kalkulálva 151.000 Ft. Ha visszaoszjuk havi elszámolásra, akkor az 12.500 Ft/hó. Olcsóbb, mint egy Bájalex koncert kemény drogokkal (másképp elviselhetetlen).

Gázkazán
Dubai panoráma. A mi pénzünkből készült. Hasznos, mint nőknek a lábszőr…

Gázkazán: összefoglalás

Röviden-tömören ez egy jól bejáratott, egyszerű fűtési forma. Könnyen használható, kis helyet foglal, és még olcsó is. Ezt a sok jó tulajdonságát ügyesen kompenzálja azzal, hogy az egyik legkörnyezetszennyezőbb megoldás. Az is csupa „jó” érzéssel tölthet el bennünket, hogy a befizetett pénzünk az arabokat, a ruszkikat, meg a saját dicső kormányunkat gazdagítja. Így ezek a kedves emberek a mélyszegénység felszámolására és a rák gyógymódjára tudják költeni a fűtésdíjunkat…

Levi voltam, sziasztok!

3 hozzászólás

  1. De jót nevettem az utolsó bekezdésen! (bár persze jobb lenne nem a saját kárunkon nevetni, de még mindig jobb mint sírni rajta) Köszönet a hasznos és szórakoztatóan átadott információért, bejegyzésekért.

  2. Szia, nem készülékes kérdés de hátha tudsz segíteni.
    Könnyűszerkezetes garázs alatt fogyasztói gázvezeték átvezethető?
    A garázs alapja beton, a gázvezeték kpe, pvc draincsőben. Eon ellátási terület.
    Köszönöm!

    1. Author

      Szia!

      Nem tartom valószínűnek: az épületek, alapok alatt nem viszünk gázcsövet. Ennek az az oka, hogy szivárgás esetén az alapok között összegyűlik a gáz, és szikra esetén jön a bumm…

      Levi

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük